Skip to main content

Firma MR Tech Sp. z o.o. dostarczyła nowoczesny program do tworzenia portretów pamięciowych EFIT 6 oraz oprogramowanie do porównywania i badania odwzorowań linii papilarnych CSIpix na uczelnię – WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Dwa nowe narzędzia badawczo-dydaktyczne, wzbogaciły wyposażenia Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Programy w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem specjalistów w zakresie daktyloskopii i mechanoskopii z WSPiA wprowadzają studentów w świat najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w kryminalistyce. WSPiA jest pierwszą Uczelnią w Polsce, która posiada tak nowoczesne oprogramowanie.

Pierwszy z zakupionych przez WSPiA programów jest EFIT 6. Jest to najbardziej rozwinięte narzędzie do tworzenia portretów pamięciowych, z którego korzystają służby w 32 krajach na świecie. Zawiera 16 baz danych, obejmujących szerokie dane demograficzne Europy, Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Południowej. Oprogramowanie posiada bazy tysięcy akcesoriów m.in. odzież, brody, okulary czy biżuteria. Pozwala to jak najdokładniej odtworzyć wizerunek podejrzanego. EFIT 6 umożliwia odtworzenie najbardziej nietypowych lub specyficznych twarzy i znaków charakterystycznych. Samo modelowanie uwzględniające wiek, mimikę kształt twarzy odbywa płynnie i umożliwia prezentację wyników w trakcie pracy ze świadkiem zdarzenia.

Drugie specjalistyczne oprogramowanie zakupione przez WSPiA to CSIpix składające się z trzech modułów: Comparator, Matcher oraz Case AFIS. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta ponad 600 formacji i agencji mundurowych na świecie. W całości tworzy zaawansowane narzędzie umożliwiające porównywania odwzorowań linii papilarnych oraz innych obrazów kryminalistycznych (CSIpix Comparator). Dodatkowo daje możliwość automatycznego wyszukiwania minucji, wykonując dogłębne, zautomatyzowane analizę między śladem NN a znanymi śladami: palców i/lub dłoni (CSIpix Matcher). Trzeci moduł CSIpix Case AFIS umożliwiający kopiowanie i wyszukiwanie odwzorowań linii papilarnych bez potrzeby korzystania z zewnętrznej bazy danych. Idealne do szybkiego weryfikowania eliminacji, podejrzanych oraz ofiar.

Żródło: http://wspia.eu/uczelnia/aktualnosci/8244,wspia-kupila-nowoczesne-programy-do-bada-kryminalistycznych.html